HayalSohbet Forum - Güncel Haber, Videolar, ve dahası!

sohbet odaları

Go Back   HayalSohbet Forum - Güncel Haber, Videolar, ve dahası! > HayalSohbetCom ~Webmaster~ > Web Dilleri


Kullanıcı Tag Listesi


Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi PROGRAMLAMA DİLLERİNE GİRİŞ (XML,HTML,CSS,ASP,Linux,PHP,DOM,ActiveX)
Cevaplar
0
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler
 
Görüntüleme
2428
Önceki Konu
önceki Konu

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 01-30-2014, 01:31 PM   #1
Hiper Aktif ÜYe
düŞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

HayalSohbet.Net - Türkiyenin Sohbet ve Paylaşım Platformu! www.hayalsohbet.net - irc.hayalsohbet.net
Üye No: 554
Üyelik tarihi: Jan 2014
Üye Grubu: Üye
Mesajlar: 430
Konular: 226
Şube: Ankara Şubesi
İlişki Durumu: İlişkisi Yok
Ruh Hali:  Melek Gibi
Tuttuğu Takım:

Level: 19 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Paylaşım: 0 / 456
Güç: 143 / 13943
Tecrübe: 26%

Teşekkürler: 281
30 Mesajına 31 Kere Teşekkür Edildi
REP Gücü : 11
REP Puanı : 30
REP Seviyesi : düŞ is on a distinguished road
Arrow PROGRAMLAMA DİLLERİNE GİRİŞ (XML,HTML,CSS,ASP,Linux,PHP,DOM,ActiveX)

PROGRAMLAMA DİLLERİNE GİRİŞ

Programlama dilleri web sayfalarında büyük bir pay sahibidir.Programlama dilleri bir birleri ile herzaman bağıntılıdır. Örneğin bir programlama dilini tam anlamıyla öğrendikten sonra diğer web programlama dillerini rahatlıkla zorluk çekmeden öğrenebilirsiniz. Çünkü programlamala Mantığa ve Algoritmalara yani nesnelere bağlı olduğu için bir programlama dili ile mantığını kavradığınız zaman diğerlerini de çok çabuk öğrenebilmektesiniz. Aşağıdaki Programlama dilleri ile kısa açıklamalarda bulunulmuş ve bu açılamalar video ders, e-kitap ve kitap’lar ile desteklenmiştir.


XML Nedir?
Bir meta dilidir. Web Programlama yaparken programlamalarında kolaylık ve esneklik katabilmek için programcılar xml’e ihtiyaç duymaktadır.Farklı tipteki verileri tek bir çatı altında toplayabilme özelliğiyle dosya kargaşasını ortadan kaldırmaktadır. Web’te bilgi alışverişini hızlı bir biçimde ortaya aktarım sağlar.Verileri tanımlamak için kullanılır.Makrup dillerinindeki etiketleri işaretlemeye yarayan bir teknolojidir.Örneğin HTML’de <h1> Başlık yazısını etiketlemeye yarar. Özellikle sitelerdeki konulara abone olmayı sağlayan RSS’lerde kullanılır. RSS’leri hızlı bir biçimde ekrana yazdırır ve kişilerin konuya abone olmasını sağlar.

Kitap : XML ve İleri XML Teknolojileri Türkiye'nin En iyi XML ve XML Teknolojileri Kaynağı!
Kitap : XML
e-Kitap : XML Nedir? Uygulamalı Örneklerle XML
Video Ders : XML Kullanımı

HTML Nedir?

İnternet'te dökümanlarınızı yayınlamak bunları browser'da göstermeye yaramaktadır. Html bir nevi programlarınızı görüntülemeye yarar. İnternetteki kodlarınızı da browser'unuzda "kaynağı görüntüle" olarak çıktısını verir. Html'in programlama mantığı gütmediği için öğrenilmeside bi okadar kolay olmaktadır. Programlama dillerini öğrenmeden önce mutlaka ve mutlaka html'i öğrenmeniz gerekmektedir. Bunun sebebi ise tüm programlama dillerinde html'in yardımına ihtiyaç duyduğumuzdandır. Html bir programlama dili değildir. Sadece Programlama dillerine yardımcı olur ve onların daha düzenli bir şekilde ekrana çıktısını vermesini sağlar. HTML metinlerinde en önemlisi tag kullanımlarıdır.

Kitap : Adım Adım HTML ve XHTML (Cd İlaveli)
Kitap : Her Yönüyle Html 5
kitap : HTML ve XHTML
e-Kitap : HTML nedir/nasıl kullanılır?
Video Ders : Html Başlangıç Dersi
Video Ders : Html Başlık Etiketi
Video Ders : Html Yazı Stilleri & Alt Satıra Geçmek
Video Ders : http://www.webteders.com/index.php?sayfa=ders&id=69
Video Ders : Html Maddeler Halinde Listeleme Yapmak
Ücretli Video Ders : HTML Görsel Konu Anlatım

Photoshop Nedir?

Fotoğrafları düzenlemeye yarayan gelişmiş bir resim editörü programıdır. Özellikle profesyonel fotoğrafçılar ve bilgisayar kullanıcıları, Web tasarımcılar, web programcılar tarafından kullanılır. Photoshop'ta resimlere %100 etki hakimiyetine sahip olursunuz. Adobe'un en yaygın kullanılan ve en başarılı programlarından birisidir. Satışı hemen hemen tüm ülkelerde yapılmaktadır. Photoshop'ta gelişmiş özellikler sayesinde fotoğraflara istediğiniz gibi efekt, değiştirme gibi gelişmiş özellikler vermektedir.Normal Paint'le veya diğer editörlerle editlediğiniz resimler Photoshop'a göre daha basit yapıdadırlar.Bu gelişmiş özellikler sayesinde kendiniz isterseniz logo, gif resimleri ve daha benzeri bir çok resim oluşturabilirsiniz.

Kitap : Adobe Photoshop CS3
Kitap : adobe Photoshop CS4 & Dijital Fotoğrafçılar İçin
Kitap : Adobe Photoshop CS5
e-Kitap : A'dan Z'ye Photoshop
Video Ders : Photoshop Ders Videoları Türkçe - 36 bölüm 210 ders
Video Ders : 146 Adet PhotoShop Video Ders

CSS Nedir?

Türkçe Anlamı Stil şabloları olan CSS bu yönüyle bize site oluştururken kusursuz güzel görsellik katmaktadır.Site tasarlarken tablolardan kurtulmamızı sağlar ve her sayfaya, satıra, satır başları ,konu düzenleme gibi ayrı ayrı renklendirme , düzenleme yapmaktan kurtarmaktadır. Web sitelerimizde birbiriyle alakası olmayan renkler kullanmayız. En fazla 3-4 renk ve font kullanırız estetik açıdan güzel gözükmesi için. Bunlarıda ayrı ayrı her sayfada göstermek için tekrar tekrar yazmamız gerekmektedir. CSS bizi bu olaydan kurtarır.CSS kodları HTML kodlarının içine yazıları tür bakımından farklılık gösterdiği için HTML tag'ı olan body veya head arasına yazılır.Bu olay tek bir sayfa için geçerli olduğundan diğer sayfalara tekrar tekrar aynı işlemleri yapmak zorundadırlar. Bunun da kolay yolunu bulan CSS kendi .css uzatısıyla bir dosya oluşturulup her sayfada bu dosyayı çağırmak yeterlidir.

Kitap : XHTML ve CSS
Kitap : A'dan Z'ye CSS & HTML 5, XHTML, CSS2, CSS3
e-Kitap : CSS'e Başlangıç
Video Ders : Css Görsel Dersler 32 video

Javascript Nedir?

Herkezin karştırdığı bir nokta Javascript İle Java'nın birbirine karıştırılmasıdır. Şu bilinmesi gerekir ki java ile javascript aynı dil değil veya benzerlik göstermemektedir.Javascript Netscape C dilinden türetilmiş bir web programlama dilidir.Bu programlama dili HTML dilinin yetersizliğini önceden gören ve bunu çokça dile getiren Netscape firması javascripti geliştirdi. Özellikle html'in görsel yetersizliğini Javascript kendi kütüphanesini geliştirerek kapatmıştır. Javascript diline bağlı olan JQuery dili gerçekten görsel anlamda çok güzellikler ortaya çıkarmaktadır. Javascript server taraflı değil Browser taraflı çalışmaktadır. . Java script browser tarafından yorumlanabildiği için HTML tarzı çalışmaktadır. Bu yüzden Javascript kodlaması yaparken Tüm Browserlarda denemezi tavsiye ederim.

Kitap :Javascript
Kitap : JavaScript
e-Kitap : Basit JavaScript
e-Kitap : İleri Seviye JavaScript
Video Ders : JavaScript Konu Anlatımı
Video Ders : JavaScript Konu Anlatımı 2

ASP.NET Nedir?

ASP.NET Farklı bir ortamda yazılan kodların IIS ile entegre olan ve .nET framework ile bu çalışma ortamının faydası uyumluluk ve dayanıklılıktır.ASP.net'te yazılan kodlar IIS ile çalışmaktadır. IIS bir özelliği Sürüm farkı sorunu yoktur. .Net programlamasında 1 kereye mahsus olarak MSIL sayesinde dönüştürülüyor ve sunucu tarafından okunması sağlanıyor.Derlenerek çalışan kodların bir çok artısı var. Hatalarınızı anında görebiliyorsunuz. Derlenen kodlarda hata yoksa kodların zaman kaybı oluşturmadan hizmet ettiğini göreceksiniz.ASP.NET ile oluşturulan dinamik sayfalarsa, "aspx" uzantısını alıyor. Uzantıların farklı olması aynı sunucuda hem ASP'nin, hem de ASP.NET'in sorunsuzca çalışabilmesini sağlıyor.

Kitap : Adım Adım Microsoft® ASP .NET
Kitap : Adım Adım Microsoft ASP. NET 2.0
Kitap : Asp. Net 2.0 Herkes İçin
e-Kitap : Hakkı Öcal ASP.NET
Video Ders : 15 ASP.NET Görüntülü Ders

MSSQL Nedir?

Bir Micrtosoft yapımı bir veritabınıdır. Genellikle ASP ve ASP.net tarafından kullanılır. Veritabanlarının oluşturulmasını ve yönetilmesini sağlar . Windows Sunucularda bulunur. MSSQL Web programlama dilinin Sunucuya gönderdiği bilgileri kişi tarafından girilmesi halinde bunu MSSQL'e yedekler. Dünyada en çok kullanılan veri tabanlarından biridir. Nesne tabanlı programlama türünü düzenler ve kendine yedekler.

Kitap : SQL (Cd ilaveli)
Kitap : Adım Adım Microsoft SQL Veritabanı Temel Bilgileri
e-Kitap : Ms SQL Komutları ve Açklamaları

MYSQL Nedir?

Mysql linux sunucularda çalışan ve gerçekten çok başarılı dünyanın en yaygın veritabınıdır. PHP Programlama dilleri kullanmaktadır. Mysql sistemli çalışan Linux ile uyumludur. Kullanımı oldukça basit ve hızlıdır. Tüm forum sistemleri ve tüm PHP tabanlı scriptler veritabanı olarak Mysql kullanır. Hiç bir şekilde doğru kullanıldığı taktirde sorun yaratmaz. Mysql'i daha kolaylaştırmak amacı İle PHPMyAdmin kurulan bir script ile mysql'i daha kolay kullanımını sağlamaktadır.

Kitap : SQL (Cd ilaveli)
Kitap : MySQL ve PostgreSQL ile Veritabanı Programlama
Kitap : PHP ve MySQL
e-Kitap : PHP ve mysql
Video Ders : MySQL Kurulumu
Video Ders : MySQL Anlatım

ASP ve PHP Nedir?

Asp microsoft tarafından geliştirilen bir web programlama dilidir. Yine Microsoft tarafından geliştirilen MSSQL veritabanını kullanmaktadır. Windows sunucuların Fiyatlarının yüksek olmasından dolayı bireysel kullanıcılar pek tercih etmemektedir. PHP ise linux tabanlı bir web programlama dilidir. Veri tabanı olarak MYSQL veri tabanını kullanmaktadır. Linux sunucularda çalışmaktadır. PHP ASP'ye göre açık kaynak kodlar içerdiği için daha çok kitleye ulaşmıştır.Ve fiyatı sayesinde en çok tercih edilen programlama dilidir.

Kitap : A'dan Z'ye PHP
Kitap : Php ve My SQL (CD İlaveli)
Kitap : Asp İle Web Programcılığına Giriş
e-Kitap : PHP ve Mysql E-book 103 Mb'lık Büyük Arşiv(İlk Ve Orta Seviye İçin)
e-Kitap : ASP ile Dinamik Web Sayfaları
Video Ders : PHP Görsel Dersler
Video Ders : süper ASP Video Dersleri

Flash Nedir?

Macromedia'nın çıkarmış olduğu hem internette gezinenler için hemde Webmaster ve grafikçilerin bir numaralı arayüz programıdır.Flash'la yapamıyacağınız şey yok gibidir. Flash'la çizgi filmler, animasyonlar ,görsellikler gibi aklınıza gelebilecek güzelliklerin hepsini yapabilirsiniz.Örneğin uçan bir kuşa ait her hareket bir sahne içerisinde yer almakta ve animasyon farz edelim toplam on adet sahneden oluşuyorsa bu sahnelerin arda arda getirilmesi ile kanat çırpan bir kuş animasyonu oluşturulur.İşte bu gibi herşeyi flash'la yapabilirsiniz.

Kitap : AS3 İle Sunucu Programlama ve PHP-MySQl Entegrasyonu & Flash ActionScript 3.0 ile Sunucu Programlama ve Sınırsız Kullanıcı Etkileşimi!
Kitap : Cd'li Flash 8 - Uygulamalarla / Herkes İçin!
e-Kitap : Macromedia Flash 8 E-Book Türkçe (397 sayfa )
Video Ders : Temel Flash Dersleri

DOM ve ActiveX Nedir?

HTML bir dil değildir bir arayüzdür. Ekrana çıktısını alır ve yorumlayıcıdan bize göstermesini sağlar. Peki programlamalar Nesnel programlama olduğununa göre HTML'inde buna ayak uydurması gerekir işte DHTMl Burada bize yardımcı oluyor.Dom nesneler ve özelliklerden oluşur.Activex ile çeşitli programlama ile oluşan Kullanıcı ile bağlantı sağlamasına yardımcı olan bu programlamalardaki ( radio buton vs ) etkinleştiren bir teknolojidir.Activex Windowsta kullanılan bir teknolojidir.İlk olarak Explorer 3.0'la bu teknolojiyi duyurmuştur.

düŞ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

düŞ Kullanicisinin Son 5 Konusu
Baslik Kategori Son Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj
Hacker dersleri 1-2 Webmaster Programları düŞ 1 7757 04-01-2014 05:03 AM
Telnet komutları HayalSohbet.Net Özel düŞ 0 3283 04-01-2014 04:36 AM
Telnete nasıl girerim Genel Paylaşım düŞ 0 4093 04-01-2014 04:29 AM
En güzel forum siteleri Duyurular düŞ 1 3222 03-30-2014 05:41 AM
Bedava sohbet odaları HayalSohbet.Net Özel düŞ 2 3134 03-30-2014 05:33 AM

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

(View-All Konu Okunma Sayisi : 3
düŞ, Mhmt, serkan
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 08:54 AM.

Forum Yasal Uyarı

Kuruluş : 2013
2013 - "HayalSohbet Forum" her hakkı saklıdır.
HS-Forum - HAYALSOHBET iştirakidir.
Sohbet - Chat
YASAL UYARI : İçerik sağlayacı paylaşım sitelerinden biri olan hayal forum Adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K'nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. hayal forum hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler, Yöneticilerimiz ile iletişime geçilmesi yada iletişim formunu doldurulması halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde hayal forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş sağlanacaktır.Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0 RC 1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405