Tekil Mesaj gösterimi
Alt 03-21-2014, 04:29 PM   #1
GiCiK
Üye
GiCiK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

HayalSohbet.Net - Türkiyenin Sohbet ve Paylaşım Platformu! www.hayalsohbet.net - irc.hayalsohbet.net
Üye No: 564
Üyelik tarihi: Feb 2014
Üye Grubu: Üye
Mesajlar: 1.920
Konular: 1131
Şube: Yurtdışı Şubesi
İlişki Durumu: İlişkisi Yok
Ruh Hali:  none
Tuttuğu Takım:

Level: 36 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Paylaşım: 88 / 884
Güç: 640 / 22346
Tecrübe: 39%

Teşekkürler: 42
219 Mesajına 233 Kere Teşekkür Edildi
REP Gücü : 11
REP Puanı : 100
REP Seviyesi : GiCiK will become famous soon enoughGiCiK will become famous soon enough
Arrow Ege Bölgesinde Gezilecek Yerler Nerelerdir

Egenin incisi Çeşme

İzmir’in tatil
cennetlerinden biri olan Çeşme, İzmir’e 88 kilometre uzaklıktadır ve yaklaşık 52 dadikalık süren bir yolculuk sayesinde İzmir’den Çeşme’ye varılır. Çeşme, güneyden Ege Denizi ile çevrili durumdadır.

Çeşme tatil beldesinin en büyük özelliklerinden biri tipik Ege mimarisini yansıtan birçok yapıyı bünyesinde barındırıyor olmasıdır. Bu mimari yapıların içerisinde Osmanlı döneminden kalmış olan çeşmeler de bulunmaktadır. Tahmin edeceğiniz gibi Çeşme, adını bu çeşmelerden almıştır.

Çeşme, 2 kilometre uzunluğundaki beyaz kumlu sahili ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Bunun yanı sıra deniz içinden kaynayan termal sular, ılıca plajını ve çevrede bulunan diğer plajları termal havuz niteliğine büründürmüştür. Bu sebepten dolayı Çeşme plajları tatilcilerden oldukça fazla ilgi görmektedir.

Çeşme’ye gelirseniz Ilıca plajını mutlaka görmenizi tavsiye ederim. Bu plajın ve Çeşmedeki diğer plajların en büyük özelliği kıyıdan denize yaklaşık 100 metrelik alanın derinliği insan b
oyunu geçmemesidir. Bu anlamda çocuklu ailelerin çocukları için oldukça güvenli bir plaj durumundadır.

Tarihe düşkün olanların Çeşme Kalesi’ni mutlaka görmeleri gerekir. 1508 yılında Osmanlı Padişahı II. Beyazıt tarafından, Aydın Valisi Mir Haydar aracılığıyla, Mimar Ahmet oğlu Mehmet’e yaptırılmış olan Kalenin ilk inşaatı tam deniz kıyısına yapılmış. Ancak, sonraki yıllarda denizin doldurulması sonucu bugünkü konumuna gelmiş. Kalenin en büyük özelliği ise güney kapısının Osmanlı mimarisini tam anlamı ile yansıtıyor olmasıdır. Bu kapıyı görmek isteyenlerin İzmir Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret etrmeleri gerekiyor. Kalenin kapısı günümüze kadar oldukça iyi bir şekilde korunmuş. Ayrıca Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1529 yılında yaptırılmış olan Kervansaray’ı da görmenizi tavsiye ederim. Bu Kervansaray’ın bir benzeri de Kuşadası’nda bulunuyor.

Çeşme merkez de konaklamanız için birçok pansiyon ve oteller bulunmakta. Bu pansiyon ve oteller her bütçeye uygun niteliktedir. Bunun yanı sıra Ilıca da konaklamak isterseniz buradaki otel ve pansiyonlar da sizin hizmetinizde olacaktır. Ilıcada bulunan birçok küçük otel ve pansiyonlar da bile kaplıca suyu bulunuyor.

Çeşme’ye ulaşım oldukça kolaydır. Havayolunu tercih edecekseniz eğer, İzmir Adnan Menderes Haval
imanı’na inmeniz, oradan da otoban üzerinden Çeşmeye ulaşmanız gerekecek. Karayolunu tercih edecek olanlar da İzmir’e gelerek, buradan Çeşme’ye ulaşabilirler.

Gümüldür

Ege Bölgesi’nin incisi olarak adlandırılan güzel İzmir’in mütevazi ve sakin tatil beldesidir Gümüldür. Diğer tatil beldelerine oranla daha durgun bir tatile ev sahipliği yapan Gümüldür, kafasını dinlemek isteyenler için oldukça ideal bir tatil beldesidir.

Gümüldür tatil beldesi’nin geçmişi çok eski dönemlere kadar uzanmaktadır. M.Ö. 7 ve 8. yüzyıllar da kurulmuş olan Kolophon kenti Ionia’nın en gözde kentlerinden biri olduğu söylenmektedir. O zamanlar da burada yaşayan kolophon halkı verimli topraklar da tarımla uğraşıp aynı zamnda da denizcilikteki ustalıkları ile dikkatleri üzerlerine çekerlermiş. Kolophon antik kent’inin kalıntıları Seferihisar ve Gümüldür arasında kalan Değirmendere de bulunan Örenşehir köyünde bulunuyor.

Gümüldür, İzmir merkez’e yaklaşık 50 km uzaklıktadır. Yeşil ve mavinin birleştiği noktada bulunan Gümüldür turizm açısından oldukça gelişme göstermektedir. Özellikle denizinin temizliği yönünden de oldukça ilgi gören Gümüldür tam bir sahil kasabası özelliği taşıyor. Şehir kalabalığından uzak sessiz bir belde olduğu gibi, yaklaşık 8 kilometrelik sahile de ev sahipliği yapmaktadır. Serin denizi ve kumsalı ile özellikle yabancı ziyaretçilerin en çok tercih ettikleri tatil yörelerindendir.

Her türlü su sporuna uygun olan kumsalı ve denizi, dalış meraklılarını da kendisine çekmektedir. Gümüldür’ün bir başka özelliği de verimli topraklarında yetişen mandalinalardır. Günümüzde yaklaşık 12 bin dönüm arazi üzerinde Satsuma mandalinaları yetişmektedir. Bu yetişen mandalinaların yılda 40 ton’u ihraç edilmektedir. Gümüldür’ü ziyaret ederseniz satsuma mandalinalarını tatmadan oradan ayrılmayın.

Her geçen gün gelişmekte ve büyümekte olan Gümüldür de otel, motel ve pansiyonlar da hızla artmakta. Her gelen tatilcinin bütçesine göre konaklama imkanı da sunulmaktadır.

Gümüldür’e havayolu ile gelmek isteyenler, Gümüldür’e 35 kilometre uzaklığında bulunan İzmir Adnan Menderes Havalimanına inmeleri gerekecek. Burada kiralıyacağınız bir araç ile rahatlıkla Gümüldür’e ulaşabilirsiniz. Ayrıca araç kiralamak yerine Havalimanından İzmir Otogar’ına şehir içi otobüsleri ile ulaşabilir, otogardan her 15 dakikada bir hareket eden Gümüldür minibüslerine binebilirsiniz. Ayrıca Gümüldür’e Kuşadası üzerinden sahil yolunu izleyerekte ulaşabilirsiniz.

Kuşadası (Güvercin Adası)

Türkiye’nin tatil cennetlerinden biridir Ege Bölgesi. Tatilcilerin yaz aylarında yoğun ilgi gösterdiği Ege Bölgesi’nin tatil merkezlerinden birisi de şüphesiz ki Kuşadasıdır. Geçmiş dönemler de çok fazla revaşta olan Kuşadası, son zamanlarda eskisi kadar ilgi görmese de sakin bir tatil geçirmek isteyenlerin mutlaka Kuşadası’na uğramalarını tavsiye ederim.

Kuşadası gerek plajları, gerekse tarihi mekanları açısından oldukça sevimli bir tatil yöresidir. Özellikle yabancı turistlerin daha çok ilgi gösterdiği
kadınlar plajı iğne atsanız yere düşmez sözünü anımsatacak türdendir. Plajın ismi sizi yanıtlmasın. Plajın ismi kadınlar plajı fakat bu plaja sadece kadınlar gitmemektedir. Plaj herkese açık. Kadınlar plajı’nın denizi ve sahili ince kumdan oluşmaktadır. Ancak denizden gelen siyah yosun parçaları deniz kenarını biraz kirli gösteriyor.

Kuşadası’nın içinde turlarken Kaleiçi çarşınına denk gelebilirsiniz. Kaleiçi çarşısı oldukça büyük bir çarşıdır. Dar sokak aralarına kurulmuş olan birçok dükkan ve lokantalar, tatilcilere hizmet vermektedir. Burası resmen bir labirent’i anımsatıyor. Çarşı içerisinde gezerken kaybolmamaya dikkat ederseniz iyi olur.

Kuşadası’nın en büyük özelliklerinden biri Güvercin Adası’dır. Güvercin Adası’na Küçük Ada da denmektedir. Kuşadası merkezden kadınlar plajı’na giden yol üzerinde bulunan Güvercin adası dalgakıran liman ile Kuşadası ile birleştirilmiştir. Güvercin adası’nda bulunan kalenin geçmişi Bizanslılar’a kadar uzandığı söylense de kale asıl olarak 1800 lü yıllar da Osmanlılar tarafından yapılmıştır. Yaklaşık 2.5 metre yüksekliğinde olan kale’nin surları adayı olduğu gibi çevrelemektedir.

Mora ayaklanması sırasında dışarıdan gelebilecek tehditlere karşı savunma amaçlı kurulmuş olan Güvecin Adası içerisinde bir de deniz feneri bulunmaktadır. Günümüz de Güvercin adası’nın içerisine cafeteryalar kurulup, ziyaretçilere manzara eşliğinde dinlenme imkanı sunulmuştur. Küçük ada girişinde herhangi bir ücret alınmamaktadır. Ayrıca Güvercin adası’nın (Küçük Ada) giriş kapısının bulunduğu yerde restoranlar da bulunuyor. Ada’yı Kuşadası’na bağlayan dalgakıran liman kenarlarına balıkçı tekneleri bağlı durumdadır. Burada bulunan gezi tekneleri ile tatilciler günlük yat turlarına da çıkarılmaktadır.

Kuşadası’nda konaklamak isteyen tatilciler için pekçok seçenek bulunmaktadır. Yıldızlı, yıldızsız birçok otel, pansiyan sizleri bekliyor olacak. Ayrıca Kuşadası’na ulaşmak oldukça kolay. İzmir veya Aydın üzerinden Kuşadası’na rahatlıkla ulaşabilirsiniz

İzmir Yeni Foça

Güzel İzmir’in sevimli tatil beldelerinden biridir Yeni Foça. Tamamı ile bir balıkçı kasabasını andıran Yeni Foça’nın nüfusu 3700 civarındadır. Bu anlamda çok kalabalık ve şehir karmaşası olmayan sakin bir beldedir. İzmir-Aliağa karayolu üzerinden Yeni Foça İzmir’e yaklaşık 45 dakika uzaklıktadır.

Doğusunda zeytin ve çam ağaçları ile kaplı olan Fula dağı bulunan Yeni Foça, Şaphane dağı, Kapıkaya tepeleri, Kızıldağ ve Değirmentaşı dağı ile çevrelenmiştir. Tabi denizi de unutmamak gerekiyor. Bu sebepten dolayı Yeni Foça mavi ve yeşil’in tam ortasında kalmış durumdadır. Yeni Foça meydan’ında bulunan ‘’U’’ şeklindeki iskele sanki denizi beldenin ortasına kadar getirmiş gibi görünmektedir.

İskeleye bağlanmış balıkçı tekneleri de Yeni Foça’ya ayrı bir hava katmıştır. Az önce de dediğim gibi tam bir balıkçı kasabası havasına bürünmüştür. ‘’U’’ şeklindeki iskelenin sağ ve sol tarafı karşılıklı olarak balıkçı restoranları ile donatılmış. Bir çok balık restoranı olmasına rağmen buraları sürekli tıka basa dolu durumda. Özellikle restoranların dışına koyulan masalarda balık yemek insana ayrı bir keyif veriyor.

Merkezden az ilerisinde bulunan Marina’da açık hava tiyatrosu da bulunuyor. Akşam saatlerinde burada çeşitli gösteriler ve etkinlikler yapılıyor. Bu tiyatro tarihi antik tiyatro görünümündedir. Bunun yanı sıra gündüz saatlerinde deniz keyfi sürmek isteyenler ise Yeni Foça’nın mütevazi plajından faydalanabilirler. Çok uzun ve büyük bir plajı yok ancak mevcut plajı bence yeni Foça’ya yetiyor.

Beldenin içinde tur atmak isteyenleri hediyelik eşya satan birçok dükkan karşılıyor. Her adımda farklı bir dükkan ile karşılaşıp, sevdiklerinize uygun fiyata Yeni Foça hatırası alabilirsiniz. Yeni Foça’nın en büyük özelliklerinden biri çok katlı binaların olmamasıdır. Üç veya dört katlı binaların dışında yüksek bir bina görmek mümkün değil. Ayrıca restore edilmiş tarihi binalar da sizi hayran bırakacaktır.

Yeni Foça’ya geldiğiniz de buradaki koyları mutlaka görmenizi tavsiye ederim. El değmemiş muazzam koylara sahiptir. Yeni Foça’da konaklamak istiyorsanız buradaki pansiyon ve oteller sizleri bekliyor olacak. Şundan eminim ki, buraya geldiğinize
pişman olmayacaksınız.


___________________________________________

Ne MuTLu TürKüM DiYeNe ......!!!http://img387.imageshack.us/img387/3...a5ys5iqop8.gif
http://www.glitteryourway.com/img/gl...y-61df5cd7.gif
GiCiK isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

GiCiK Kullanicisinin Son 5 Konusu
Baslik Kategori Son Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj
Günde 1.5 litre su içip 2.5 kilo verebilirsin… Bakım ve Guzellik Ovan 3 10283 04-22-2014 12:48 PM
Sık yıkanan saç daha fazla dökülüyor Bakım ve Guzellik GiCiK 0 6441 04-22-2014 12:44 PM
Koyu renk ruj ne zaman sürülür? Bakım ve Guzellik GiCiK 0 6929 04-22-2014 12:41 PM
El Titremesi Neyin Belirtisidir ? Genel Sağlık GiCiK 0 6397 04-13-2014 04:26 PM
Sevgiliye Romantik Aşk Sözleri Aşk ve Sevgi BEYAZ KAZAK 2 8318 04-13-2014 03:13 PM

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402