HayalSohbet Forum - Güncel Haber, Videolar, ve dahası!

sohbet odaları

Go Back   HayalSohbet Forum - Güncel Haber, Videolar, ve dahası! > HayalSohbet.Net ~Yonetimi~ > HayalSohbet.Net Yonetimi > HayalSohbet.Net Kulanıcıları


Kullanıcı Tag Listesi


Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi İRC’de Saldırı Tipleri ve Savunma
Cevaplar
1
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler
 
Görüntüleme
4143
Önceki Konu
önceki Konu

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03-28-2014, 06:12 AM   #1
Hiper Aktif ÜYe
düŞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

HayalSohbet.Net - Türkiyenin Sohbet ve Paylaşım Platformu! www.hayalsohbet.net - irc.hayalsohbet.net
Üye No: 554
Üyelik tarihi: Jan 2014
Üye Grubu: Üye
Mesajlar: 430
Konular: 226
Şube: Ankara Şubesi
İlişki Durumu: İlişkisi Yok
Ruh Hali:  Melek Gibi
Tuttuğu Takım:

Level: 19 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Paylaşım: 0 / 456
Güç: 143 / 13639
Tecrübe: 26%

Teşekkürler: 281
30 Mesajına 31 Kere Teşekkür Edildi
REP Gücü : 11
REP Puanı : 30
REP Seviyesi : düŞ is on a distinguished road
yeni İRC’de Saldırı Tipleri ve Savunma

iRC’de Saldırı Tipleri ve Savunma

Bir kanalı veya botu ele geçirmenin veya kullanılamaz hale getirmenin bir çok yolu mevcut. Bunlardan korunmanın en sağlıklı yolu ise bu saldırıların nasýl yapıldığı hakkında bilgiye sahip olmak. Aşağıda anlatılanlar, bu saldırı yöntemlerinin çok sık kullanılanları. Elbette farklı yöntemler kullanılarak bu saldırılar yapılabilir. Ne yazık ki bazı saldırıların önüne geçmek bazı durumlarda imkansız olabiliyor. Bu tip durumlarda kanalı geçici olarak kapatmak en iyi çözüm olabiliyor.


Saldırı tiplerini kabaca genel saldırılar, eggdrop saldırıları, flood saldırıları ve sunucu saldırıları olmak üzere dört başlık altında toplayabiliriz. Bu ana başlıkları da kendi içinde dallandırmak mümkün.


1-) Genel Saldırılar

a) Op Saldırıları:

Bu saldırılar genelde kanalda kayıtlı bulunan oplardan gelir. Oplardan birisi sürekli diğer opları ve/veya botları deop eder. Kanal oplarını ne kadar iyi seçerseniz bu saldırıyla karşılaşma ihtimaliniz de o kadar azalır. Ayrıca kanal oplarının diğer kullanıcılara op vermemesini de sağlamalısınız.


b) Şifre Saldırıları:

Şifre çalınması oldukça büyük bir problem. Şifre çalmak için genelde üç yöntem kullanılır.

Bazı kullanıcılar kendilerini bota tanıtmak için otomatik mesaj gönderirler.(bazı mirc scriptlerinin sunucuya bağlandığında sizin nick şifrenizi göndermesi gibi) Şifreyi çalmak isteyen kişi botun nicki ile kanalda durmaktadır fakat nicki identify etmemiştir. Kullanıcı otomatik olarak mesaj gönderdiği için bu nickin identify edilip edilmediğini denetlemez ve böylece şifresini kaptırmış olur. Bunu engellemek için biraz "uyanık" olmak yeterli.

Diğer yöntem ise şifreyi çalmak için sniffer programları kullanmak. Bu programlar bir dosyadaki kelimeleri sırayla deneyip şifreyi bulmaya çalışıyorlar. Bu dosyalar ise milyonlarca kelimeden oluşuyor. Bu yöntem ile şifrenin bulunması bir kaç dakika da sürebilir birkaç yüz yıl da. Şifreleriniz sadece alfabetik ve nümerik karakterlerden oluşmasın. _ - [ gibi karakterleri de kullanmalısınız. Bu sayede bu tür programlar ile şifrenizin bulunması zorlaşır.(imkansız demiyorum çünkü teorik olarak mümkün) Ayrıca belirli periyotlarda (mesele ayda bir) şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Kullanılan diğer bir yöntem ise brute-force saldırıları. Bu saldırıyı yapan birisi bota kayıtlı kullanıcıların şifresini ele geçirebilir. Bu sayede hem botu hem de kanalı yönetebilir. Bu tip saldırılardan korunmak için botun flood ayarlarını oldukça iyi yapmak ve log dosyalarını denetlemek yeterlidir.


c)IP Saldırıları:
Bu saldırı aslında oldukça üst düzey bir saldırıdır. Kanal sahibi olarak bu tip bir saldırıdan korunmak imkansız.

Saldırgan irc sunucusu ile kanal sahibi arasındaki iletişimi engeller yada irc sunucusundan kanal sahibine giden bilgilere bazı hata mesajları veya komutlar ekler. Böylece kanal sahibinin kullandığı irc istemcisi(mesela mirc) irc sunucu ile bağlantıyı keser. Bundan sonra saldırgan kanal sahibinin ip adresini ve nickini alarak sunucu ile iletişime geçer.

Zaten bu tür bir durumda kanaldan çok sunucu tehlikede demektir. Bunu engellemek için irc sunucusu olarak kullanılan yazılımın standart dışı olması gerekir. Standart dışı derken mesela bir open-source irc sunucu yazılımının bazı kısımları değiştirilerek kurulabilir. Böylece saldırgan sunucunun nasıl işlediğini bilemediğinden saldırıyı gerçekleştiremeyecektir yada yazılımın gerekli yamaları yapılmalıdır. Böylece saldırganın sunucu ile kullanıcı arasındaki iletişime erişmesi engellenebilir

2-) Eggdrop Saldırıları

a) Hostmask Taklidi:

Bazı irc sunucularında hostmask taklidi yapmak mümkün. Bu tip bir sunucuda saldırgan bota kayıtlı kullanıcılardan birinin hostmakını alıp botdan op alabiliyor. Bunu engellemek için bu tip sunucuda kullandığınız botun +autoop ayarını kapatmak ve kullanıcılara +a bayrağını vermemek yeterli olacaktır.


b) Op Taklidi:

Bota kayıtlı kullanıcı bottan op istediği anda saldırgan kullanıcıya flood saldırısı yaparak bağlantısının kesilmesini sağlıyor. Daha sonra kullanıcının nickini alarak bottan op almış oluyor.

Normal olarak bir botun kayıtlı bir kullanıcıya op vermesi şu şekilde gerçekleşir:

** Kullanıcı bota istek gönderir **
Kullanıcı: /MSG botadi op şifre
** Bot bir op istediği alır ve kullanıcı dosyasından bu kullanıcıyı arar **
** Kullanıcının kaydını bulur ve op verir **
Bot: /MODE #kanal +o kullanıcı

Saldırı sırasında ise şunlar olur:

** Kullanıcı bota istek gönderir **
Kullanıcı: /MSG botadi op şifre
** Bot bir op istediği alır ve kullanıcı dosyasından bu kullanıcıyı arar **
** Kullanıcının kaydını bulur ve op verir **
** Bu arada saldırgan kullanıcıya flood saldırısı yapar **
** Kullanıcının saldırgan nedeniyle bağlantısı kesilir **
** Daha sonra saldırgan kullanıcının nickini alır **
saldırgan -> kullanıcı
Bot: /MODE #kanal +o kullanıcı

Böyle saldırı olmaz demeyin. Özellikle eggheads.org sitesine bu konuda oldukça fazla şikayet gelmiş. Bu tip bir saldırı yaşanmasının iki nedeni vardır. Ya bot laga düşmüştür yada irc sunucusunun servisleri lagdadır. Normal şartlarda bu tip bir saldırı pek etkili olmaz.


c) Buglar ve Açıklar:

Şimdiye kadar çıkan eggdrop sürümlerinin hiç birinde bir bug yada açık nedeniyle saldırgana op verilmesi yada eggdropun ele geçirilmesi söz konusu olmamıştır. Ancak yüklediğiniz tcl scriptlerinde ve/veya modüllerde bu tip açıklar olabilir veya eggdropun çalıştığı sisteme virüs ve/veya trojan bulaşmış olabilir. Bu nedenle hem sistemi hem de scriptleri/modülleri iyi kontrol etmek gerekir.


d) Shell Saldırıları:

Eggdrop sağlayan shell sunucusuna yapılacak bir saldırıyı doğal olarak sizin düşünmenize gerek yok. Sunucunun yöneticisi bu tip saldırılara yeteri kadar kafa yoruyordur zaten Ancak bazen onlar da çaresiz kalabiliyor ve sunucuya yapılan saldırı başarılı olabiliyor. Bu durumda (yönetici zaten sizi şifrelerinizi değiştirmeniz konusunda uyaracaktır) botunuzu durdurun ve şifrelerini değiştirin. Tüm kullanıcıları silip yeniden farklı şifreler almalarını sağlayın.


e) Kullanıcı Dosyası Deşifrelemesi:

Kullanıcı dosyasının bulunduğu dizinin chmod ayarları mutlaka 700 olmalı. Bu sayede herhangi birinin kullanıcı dosyasını okuması ve deşifre etmesi engellenmiş olur. Eğer saldırgan kullanıcı dosyasını ele geçirirse dosyayı deşifre etmesi en fazla bir iki gün sürer.


f) Netsplit Modları:

Eğer botunuz kullanıcıların kanalda ban/exempt/intive koymasına izin veriyorsa bir netsplit sırasında op olan saldırgan bot(lar)a ban koyabilir. Netsplit kalktığında ise bot(lar) sunucu tarafından kanaldan atılacaktır. Bu tip saldırılardan korunmak için botların birbirlerini asla banlamamalarını veya atmamalarını sağlamalısınız.


g) Mod Listesi Saldırısı:

Bütün irc sunucularının kanallar için belirli mod sayısı sınırlaması vardır. Mesela IrcNet için kanal ban sayısı 30’dur. Bu sayı bir wingate, proxy veya vhost kullanılarak kolayca doldurulabilir. Eggdrop -1.4.0 versiyonundan beri- eğer kanal mod listesi doluysa yenilerini eklemeye çalışmaz ancak yeni bir tane eklenmesi gerektiğinde de eskileri silmez. Bu tür saldırılarda kanalı geçici olarak +i (invite only) moduna almak en pratik çözüm gibi gözüküyor. Bunun için eggdrop dağıtımlarıyla gelen "sentinel" scriptini kullanabilirsiniz.


h) Disk Doldurma Saldırıları:

Shell aldığınız sunucuda, size ayrılan disk kapasitesi çok kısıtlıysa sık sık kullandığınız miktarı kontrol etmelisiniz. Eğer limitinizi doldurursanız botunuz kullanıcı dosyasını düzgün olarak kaydedemez. Eğer bu durumu iki gün içinde fark edemezseniz kullanıcı dosyasının yedeği de değiştirileceği için yedek dosyasını da kaybetmiş olursunuz. Bu sırada botun yeniden başlatılması gerekirse botunuz hata verip kapanacaktır. Bu durumdan keep-all-logs ayarını sıfır ve max-logsize ayarını uygun bir değer yaparak kurtulabilirsiniz.


i) Zayıf Şifre Saldırıları:

Eggdropun 1.4.x ve 1.5.x serilerinde bu tip bir bug tespit edildi. Eğer bir kullanıcı "aaaaa" veya "abcdabcd" gibi zayıf şifre kullandıysa saldırgan şifre olarak "a" veya "abcd" kullanarak bota giriş yapabiliyor. Kullanıcılarınızı bu tip şifreler seçmemesi konusunda uyarın.


j) TCL Komut İşleme Saldırıları:

TCL’de bütün metinler parantez içinde kullanılır ve bu metinlere komutlar da dahildir. Bazı kötü kodlanmış scriptler nickleri ve metinleri, içerebilecekleri komutlara karşı denetlemezler. Örneğin yüklediğiniz bir badnick scripti bu tür bir denetim yapmıyor ve gelen verileri olduğu gibi işliyor. Eğer kanala ’NoT[die]’ nickli biri girerse bu scriptin yüklü olduğu tüm botlar kapancaktır. Çünkü nickin içinde botu kapatmaya yarayan "die" komutu geçmektedir. Bu tür script açıkları daha çok timer, utimer, expr ve eval komutlarını kullanan scriptlerde karşımıza çıkmaktadır. Bu bir eggdrop açığı değildir.


k) Fake-Bot Saldırıları:

Eğer saldırgan sizin botnet yapınızı biliyorsa, botunuzun çalıştırıldığı sunucu üzerinden kendine bir eggdrop sağlayabilir(mesela aynı şirketten hesap satın alabilir) ve sizin botunuzu devre dışı bırakıp, kendi botunu sizin botunuzun nicki ve ip adresiyle botnetinize bağlar. Bu durumda sizin botunuzun şifresi olmadığından diğer botlar yeni şifre alırlar. Böylece fake-bot botnete sızmış olur. Senaryo daha da kötüleşebilir. Sizin botunuzun yada saldırgan botun diğer botlar ile değişen kullanıcı bilgilerini değiştirmesi daha vahim sonuçlar doğuracaktır.

Saldırgan bu tip uzun bir yöntem izlemeden de, botnete sızmasını istediği botun ip adresini ip spoofing yaparak değiştirip aynı saldırıyı yapabilir.

düŞ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
düŞ Kullanıcısına Bu Mesajı için Teşekkür Edenler:
CHaT (04-13-2014)

düŞ Kullanicisinin Son 5 Konusu
Baslik Kategori Son Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj
Hacker dersleri 1-2 Webmaster Programları düŞ 1 7684 04-01-2014 05:03 AM
Telnet komutları HayalSohbet.Net Özel düŞ 0 3185 04-01-2014 04:36 AM
Telnete nasıl girerim Genel Paylaşım düŞ 0 4004 04-01-2014 04:29 AM
En güzel forum siteleri Duyurular düŞ 1 3142 03-30-2014 05:41 AM
Bedava sohbet odaları HayalSohbet.Net Özel düŞ 2 3046 03-30-2014 05:33 AM

Alt 03-19-2024, 01:07 PM   #2
Üye
Avatar Yok

HayalSohbet.Net - Türkiyenin Sohbet ve Paylaşım Platformu! www.hayalsohbet.net - irc.hayalsohbet.net
Üye No: 14926
Üyelik tarihi: Mar 2024
Üye Grubu: Üye
Mesajlar: 1
Konular: 0
Şube: Adana Şubesi
İlişki Durumu: İlişkisi Yok
Ruh Hali:  none
Tuttuğu Takım:

Level: 1 [♥ Bé-Yêu ♥]
Paylaşım: 0 / 0
Güç: 0 / 0
Tecrübe: 0%

Teşekkürler: 0
0 Mesajına 0 Kere Teşekkür Edildi
REP Gücü : 1
REP Puanı : 10
REP Seviyesi : blancamorgan is on a distinguished road
Standart

Halloween season is upon us, and the air is filled with excitement, mystery, and a hint of spookiness! ���� It's that magical time of year when we embrace our inner child and indulge in all things ghoulish and ghostly.


___________________________________________

HMH Smart Square System
blancamorgan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
irc te saldırı, saldırı, savunma


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

(View-All Konu Okunma Sayisi : 9
among1, blancamorgan, CHaT, düŞ, Ernieneoks, MarcoRose, Margretdwepe, RobertIcown, serkan
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 03:17 AM.

Forum Yasal Uyarı

Kuruluş : 2013
2013 - "HayalSohbet Forum" her hakkı saklıdır.
HS-Forum - HAYALSOHBET iştirakidir.
Sohbet - Chat
YASAL UYARI : İçerik sağlayacı paylaşım sitelerinden biri olan hayal forum Adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K'nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. hayal forum hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler, Yöneticilerimiz ile iletişime geçilmesi yada iletişim formunu doldurulması halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde hayal forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş sağlanacaktır.Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0 RC 1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406