HayalSohbet Forum - Güncel Haber, Videolar, ve dahası!

sohbet odaları

Go Back   HayalSohbet Forum - Güncel Haber, Videolar, ve dahası! > HayalSohbet.Net ~Yaşamın İçinden~ > Genel Sağlık


Kullanıcı Tag Listesi


Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi Prostat kanseri önleme ve erken teşhis
Cevaplar
0
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler
 
Görüntüleme
1246
Önceki Konu
önceki Konu

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03-12-2018, 09:33 PM   #1
Administrator
serkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

HayalSohbet.Net - Türkiyenin Sohbet ve Paylaşım Platformu! www.hayalsohbet.net - irc.hayalsohbet.net
Üye No: 555
Üyelik tarihi: Jan 2014
Üye Grubu: Admin
Mesajlar: 647
Konular: 628
Şube: İstanbul Avrupa Şubesi
İlişki Durumu: İlişkisi Yok
Ruh Hali:  Cok Asik
Tuttuğu Takım:

Level: 23 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Paylaşım: 0 / 555
Güç: 215 / 13485
Tecrübe: 20%

Teşekkürler: 8
5 Mesajına 5 Kere Teşekkür Edildi
REP Gücü : 10
REP Puanı : 10
REP Seviyesi : serkan is on a distinguished road
Standart Prostat kanseri önleme ve erken teşhis

Deri kanserinden başka, prostat kanseri ABD'li erkeklerde en sık görülen kanser türüdür. Erken teşhis ve tedavide iyileşme, 1990'ların başından bu yana prostat kanseri ölümlerinde (yüzde 40 ila 50) ciddi bir düşüşe neden olmuştur.

Prostat kanserini erken tespit etmek için taramalar
Prostat kanserini erken teşhis etmenin en iyi yollarından biri, prostat kanseri belirtileri olmayan erkeklerde hastalığı bulmak için yapılan taramadır .

Tarama, daha iyi bir prognoza sahip olabileceği zaman erken bir aşamada bazı kanser türlerinin bulunmasına yardımcı olabilir. Aslında, tek başına tarama prostat kanseri ölümlerindeki son düşüşün üçte biri için kredilendirilir.

Prostat kanseri için en yaygın tarama testlerinden ikisi:

Dijital rektal sınav (DRE)
Prostat spesifik antijen (PSA) testi
Bu taramaların yararları ve riskleri hakkında doktorunuzla konuşun. Kararlar aşağıdakilere dayanmalıdır:

Bireysel prostat kanseri riski
Genel sağlık ve yaşam beklentiniz
Için arzu tedavisi sen eğer teşhis hastalığı olan
Dijital rektal sınav
Bir DRE için, doktor prostat bezini hissetmek için rektumunuza eldivenli, yağlanmış bir parmağını sokar, bezin arka kısmının dokusunu (birçok prostat kanserinin başladığı yerde) değerlendirir ve herhangi bir darbelere (nodül) veya sert bölgelere işaret edebilir. kanser ol. Bu sınav genellikle acı verici değildir ve sadece birkaç saniye sürer.

PSA testi 1980'lerin sonunda uygulamaya konulduğundan, doktorlar prostat kanseri taramak için DRE ile birlikte yaygın olarak kullandılar. DRE bazen normal PSA seviyeleri olan erkeklerde kanserler bulabildiğinden, doktorlar genellikle erkeklerin her iki testi de yaptığını öne sürerler.

PSA testi
PSA testi, kanda prostat hücreleri tarafından salınan bir proteini ölçen bir kan testidir. Bir erkeğin toplam PSA düzeyi ne kadar yüksek olursa, prostat kanserine sahip olma olasılığı o kadar yüksektir.

Bu, hem normal hem de kanserli prostat hücrelerinin proteini salgıladığını söyledi. Yüksek PSA seviyeleri genellikle iyi huylu prostat hiperplazisi gibi kansersiz durumlardan kaynaklanır ve prostat kanserine sahip bazı erkeklerde yüksek PSA değeri yoktur. Prostat kanseri için mükemmel bir tarama testi yokken, PSA testi mevcut en iyi göstergedir.

Çoğu doktor, 60 yaş ve üzeri erkeklerde 4.0 ng / mL veya daha düşük toplam PSA düzeyinin normal olduğunu ve 60 yaşın altındaki erkeklerde normalin 2.5 ng / mL veya daha düşük olduğunu düşünmektedir.

PSA tarama riskleri ve faydaları
Son yıllarda, PSA taraması, aşırı tanı ve aşırı tedaviye yol açtığı endişesi nedeniyle ateş altında kalmıştır. Aslında, 2012 yılında ABD Önleyici Hizmetler Görev Gücü (USPSTF), prostat kanseri için rutin PSA taramasına karşı şunları önermektedir:

İki çalışma, ölüm oranlarını önemli ölçüde düşürmediğini gösterdi.
Tarama, biyopsilerden, prostat kanserinden ölme riski taşımayan hastaların tedavisinden ve tedaviye bağlı yan etkilere neden olabilir. 1
Seattle Kanser Bakım İttifakı'nda (SCCA) PSA taramasına devam etmenin birkaç iyi nedeni olduğuna inanıyoruz.

Tarama erken dönem hastalıkların tespit edilmesine yardımcı olur
PSA taraması, prostat kanseri hastalarının nasıl bulunduğu konusunda dramatik bir dönüşüm sağlamıştır. Daha fazla erkek erken evre ve potansiyel olarak iyileştirilebilir hastalıklarla ilgilenmeye başlar.

Tarama ve tedavi, bireyin bireysel durumuna göre seçici olarak yapılabilir.
PSA taraması büyük olasılıkla pek çok yaşamı kurtardı, fakat aynı zamanda tedavi edilmesine gerek olmayan birçok prostat kanseri vakasını da ortaya çıkardı. Taramadaki ana zarar, PSA testinin kendisi değil, sonuçların yaşlı erkeklerde düşük riskli kanserlerin aşırı tedavisine yol açabilme olasılığıdır.

Genç olan ve sağlıklı görünen erkekler, erken teşhis ve tedaviye yol açan taramadan yararlanır. Bazı düşük riskli prostat kanserleri, başlangıçta daha agresif ölçümlerle tedavi edilmek yerine aktif izlemeyle dikkatle takip edilebilir .

USPSTF tavsiyesinde sınırlamalar var
Görev gücünün sonuçları, tarama yapılmadığında sınırlı takip ve daha düşük ölüm oranına sahip çalışmalara dayanmaktadır. Bu, uzun vadede kurtarılan yaşamları neredeyse hiç göstermemiş ve tarama yardımının aşırı derecede olumsuz bir değerlendirmesini ortaya koymuştur. Buna ek olarak, USPSTF daha sağlıklı, genç erkekler için daha önemli faydalar ortaya koyan çeşitli çalışmaları gözden kaçırdı.

Tarama çalışmaları
En önemlisi, bir Ulusal Kanser Enstitüsü araştırmasında görüldüğü gibi, prostat kanseri ölümlerinin PSA taramasının başlangıcından bu yana yaklaşık yüzde 40 oranında azaldığı şüphesizdir. 2

PSA tarama kuralları
2013 yılında Amerikan Üroloji Derneği (AUA), yaş, sağlık ve risk profillerine göre çeşitli erkek grupları için PSA tarama kılavuzlarını yayınladı. 3 SCCA'nın prostat kanseri uzmanları, burada özetlenen AUA kılavuzları ile hemfikirdir:

40 yaşın altındaki erkekler: PSA taraması yok.
40-54 yaş arası erkekler: Rutin PSA taraması yok.
55-69 yaş arası erkekler: Sizinle PSA taramasının riskleri ve faydaları hakkında doktorunuzla konuşun.
Erkekler 70 ya da daha yaşlıdır: Rutin PSA taraması yoktur; Ancak, eğer mükemmel bir sağlığınız varsa, PSA taramasının sizin için riskleri ve yararları hakkında doktorunuzla konuşun.
10-15 yıldan daha az yaşam beklentisi olan erkekler: Sağlıksız erkeklerde rutin PSA taraması yoktur.
Yüksek risk altındaki erkekler: Sizin için PSA taramasının riskleri ve faydaları hakkında doktorunuzla konuşun.
PSA testinin sizin için uygun olup olmadığı hakkında herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuzla konuşun. SCCA prostat kanseri doktorları , taramaların yararlarını ve risklerini ve düzenli taramaların sizin için uygun olup olmadığını tartışmak için iyi bir donanıma sahiptir.

Diğer tarama testleri
Toplam PSA test sonuçlarınız yüksek veya anormal ise, doktorunuz prostat kanserini kesin olarak teşhis etmenin tek yolu olan biyopsiye ihtiyacınız olup olmadığını belirlemek için başka tarama testleri kullanabilir .

Serbest PSA seviyesi
Serbest PSA testi, diğer proteinlere bağlı olmayan kandaki PSA miktarını kontrol eder. Bu toplam PSA'nın bir alt kümesidir. Test genellikle sadece toplam PSA yükselmişse sipariş edilir. Daha fazla diyagnostik testlere ihtiyacınız olup olmadığını doktorunuza yardımcı olabilir. Serbest PSA düzeyi, serbest PSA'nın yüzdesini elde etmek için toplam PSA'ya bölünür. Yüzde 10'un altında bir sonuç, prostat kanseri için daha yüksek bir riske sahip olduğunuz anlamına gelir. Yüzde ne kadar düşük olursa risk de o kadar yüksek olur.

Prostat sağlık indeksi (PHI)
PHI, prostat kanseri olasılığını tespit etmek ve tahmin etmek için bir kan testidir. Doktorunuzun biyopsi yapıp yapmamaya karar vermesine yardımcı olabilecek bir kanser riski oranı oluşturmak için PSA altkümesi değerlerinden ikisini kullanır. Bu testin doğruluğu ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.

Idrar PCS3 testi
Bu, prostat kanserine özgü proteinler için bir idrar testidir. PSA'nın aksine, PCA3 sadece prostat kanseri hücreleri tarafından üretilir ve seviye prostat büyüklüğünden etkilenmez. Bu test, biyopsiye ihtiyacınız olup olmadığını belirlemek için toplam ve ücretsiz PSA testlerine ek olarak kullanılabilir. Tek başına bir test olarak kullanılmaz ve başka bir biyopside garanti edilip edilemeyeceğine karar vermek için negatif biyopsisi olan erkeklerde daha sık kullanılır (yani kanser tespit edilmemiştir).

Prostat kanserinin önlenmesi
Doktorlar prostat kanserinin tam nedenini bilmiyor ve birçok prostat kanseri risk faktörleri kontrol edilemiyor, bu yüzden hastalığı önlemek mümkün değil. Bununla birlikte, sağlıklı bir diyet ve egzersiz yapmak, riskinizi azaltmaya yardımcı olabilecek (ve bunu geliştirirseniz hastalıkla başa çıkmanıza yardımcı olabilir) gibi yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Diyet ve prostat kanseri olan erkekler için egzersiz bölümü , hastalığı olmayanlara da yardımcı olabilir.

Prostat kanserini önlemek için hormon tedavisi
2003 yılında Prostat Kanseri Önleme Denemesi adı verilen bir çalışma, finasterid (Proscar) ile yapılan hormon tedavisinin prostat kanseri gelişme riskini yüzde 25 azalttığını göstermiştir. Finasteride iyi huylu prostat hiperplazisini (prostatın kansersiz genişlemesi) tedavi etmek için onaylanmıştır. Bu çalışma, bir ilacın prostat kanserini önlemek için kullanılabileceğini gösteren ilk çalışmadır.

2010 yılında, benzer bir ilaç olan dutasteride (Avodart), erkeklerde prostat kanseri riskini, hastalıktan daha yüksek ortalama risk altında da azalttı.

Bununla birlikte, potansiyel yan etkiler vardır ve bu ilaçlar üzerinde prostat kanseri geliştiren erkekler daha yüksek dereceli kansere sahip olma olasılıkları daha yüksektir. Sonuç olarak, kanser önleme konusunda finasterid ve dutasterid kullanımı iyi kabul edilmemiştir.

serkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

serkan Kullanicisinin Son 5 Konusu
Baslik Kategori Son Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj
Faydalı nofollow linkler Webmaster Genel serkan 3 816 03-07-2021 02:11 PM
Çocuklarda sedef hastalığının tezahürü ve tedavisi Anne Ve Çocuk Dünyası serkan 0 833 07-13-2020 08:53 PM
Doktorlar selülitle mücadele etmenin en etkili... Kadın Sağlığı serkan 0 1050 07-13-2020 08:47 PM
Üç askerin şehit olduğu Sakarya’daki patlamayla... Güncel Haberler serkan 0 1174 07-10-2020 08:48 PM
Virüs insan ömrünü ne kadar kısaltıryor? Güncel Haberler serkan 1 929 04-27-2020 11:57 PM

Cevapla

Etiketler
kanser, prostat kanseri


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

(View-All Konu Okunma Sayisi : 1
serkan
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 12:12 AM.

Forum Yasal Uyarı

Kuruluş : 2013
2013 - "HayalSohbet Forum" her hakkı saklıdır.
HS-Forum - HAYALSOHBET iştirakidir.
Sohbet - Chat
YASAL UYARI : İçerik sağlayacı paylaşım sitelerinden biri olan hayal forum Adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K'nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. hayal forum hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler, Yöneticilerimiz ile iletişime geçilmesi yada iletişim formunu doldurulması halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde hayal forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş sağlanacaktır.Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0 RC 1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2022 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402