HayalSohbet Forum - Güncel Haber, Videolar, ve dahası!

sohbet odaları

Go Back   HayalSohbet Forum - Güncel Haber, Videolar, ve dahası! > HayalSohbet.Net ~Yaşamın İçinden~ > Genel Sağlık


Kullanıcı Tag Listesi


Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi
Akciğer kanseri
Cevaplar
0
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler
 
Görüntüleme
1046
Önceki Konu
önceki Konu

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 03-03-2018, 10:43 PM   #1
Administrator
serkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

HayalSohbet.Net - Türkiyenin Sohbet ve Paylaşım Platformu! www.hayalsohbet.net - irc.hayalsohbet.net
Üye No: 555
Üyelik tarihi: Jan 2014
Üye Grubu: Admin
Mesajlar: 647
Konular: 628
Şube: İstanbul Avrupa Şubesi
İlişki Durumu: İlişkisi Yok
Ruh Hali:  Cok Asik
Tuttuğu Takım:

Level: 23 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Paylaşım: 0 / 555
Güç: 215 / 12532
Tecrübe: 20%

Teşekkürler: 8
5 Mesajına 5 Kere Teşekkür Edildi
REP Gücü : 10
REP Puanı : 10
REP Seviyesi : serkan is on a distinguished road
Standart Akciğer kanseri

Akciğer kanseri akciğerlerde başlayan bir kanser türüdür. Akciğerleriniz, göğsünüzde nefes alırken karbondioksit solumak ve boşaltırken oksijen alan iki süngerimsi organıdır.

Akciğer kanseri, hem kadınlarda hem de erkeklerde TÜRKİYE'de kanser ölümlerinin önde gelen nedenidir. Akciğer kanseri her yıl kolon, prostat, yumurtalık ve göğüs kanserlerinden çok daha fazla hayatını talep ediyor.

Akciğer kanseri en fazla akciğer kanseri riski taşıyor olsa da, sigara içenler asla sigara içmeyen insanlarda ortaya çıkabilir. Akciğer kanseri riski, sigara içtiğiniz zamana ve sigara sayısına bağlı olarak artar. Sigarayı bırakırsanız, sigara içtikten sonra bile yıllarca, akciğer kanseri geliştirme şansınızı önemli ölçüde azaltabilirsiniz.


belirtiler
Akciğer kanseri tipik olarak en erken evrelerinde belirti ve semptomlara neden olmaz. Akciğer kanseri belirtileri ve semptomları, tipik olarak hastalık ilerledikçe ortaya çıkar.

Akciğer kanseri belirtileri şunları içerir:

Gitmeyen yeni bir öksürük
Kanın öksürmesi, küçük bir miktar bile
Nefes darlığı
Göğüs ağrısı
Ses kısıklığı
Denemeden kilo vermek
Kemik ağrısı
Baş ağrısı
Ne zaman bir doktor görmelisin
Sizi endişelendiren herhangi bir ısrarcı bulgu veya semptomunuz varsa doktorunuzla randevu alın.

Eğer sigara içiyorsanız ve bırakamıyorsanız, doktorunuzla randevu alın. Doktorunuz sigara, danışmanlık, ilaçlar ve nikotin değiştirme ürünleri gibi stratejileri önerebilir.


Nedenler
Sigara, sigara içenlerde ve ikinci el dumana maruz kalan insanlarda akciğer kanserlerinin çoğuna neden olur. Ancak akciğer kanseri, sigara içmeyen kişilerde ve ikinci el sigara içilen dumanlara hiç maruz kalmayan insanlarda da görülür. Bu vakalarda, akciğer kanseri için net bir neden bulunmayabilir.

Sigara içmek akciğer kanserine nasıl neden olur?
Doktorlar sigara içiminin akciğerlere hizalanan hücrelere zarar vererek akciğer kanserine neden olduğuna inanıyorlar. Kansere yol açan maddelerin (kanserojenler) dolu sigara dumanını teneffüs ettiğinizde, akciğer dokusunda değişiklikler hemen başlar.

İlk önce vücudunuz bu hasarı onarabilir. Ancak her tekrarlanan maruz kalma ile, akciğerlerinizi hizalayan normal hücreler giderek hasar görür. Zamanla bu hasar, hücrelerin anormal şekilde hareket etmesine ve sonuçta kanser gelmesine neden olur.

Akciğer kanseri türleri
Doktorlar, akciğer kanserini mikroskop altında akciğer kanseri hücrelerinin görünümüne dayalı olarak iki ana bölüme ayırıyorlar. Doktorunuz hangi büyük akciğer kanseri tipine sahip olduğunuza göre tedavi kararları verir.

Akciğer kanserinin iki genel tipi şunlardır:

Küçük hücreli akciğer kanseri. Küçük hücreli akciğer kanseri neredeyse sadece ağır sigara içen kişilerde görülür ve küçük hücreli dışı akciğer kanserinden daha az görülür.
Kucuk hucreli olmayan akciger kanseri. Küçük hücreli dışı akciğer kanseri, benzer şekilde hareket eden çeşitli akciğer kanseri tipleri için şemsiye bir terimdir. Küçük hücreli dışı akciğer kanserleri skuamoz hücre karsinoması, adenokarsinom ve geniş hücreli karsinomayı içerir.
Risk faktörleri
Bir dizi faktör akciğer kanseri riskinizi artırabilir. Bazı risk faktörleri, örneğin sigarayı bırakmak suretiyle kontrol edilebilir. Ailenizin geçmişi gibi diğer faktörler de kontrol edilemez.

Akciğer kanseri için risk faktörleri şunları içerir:

Sigara içmek. Akciğer kanseri riskiniz, her gün sigara içtiğiniz sigara sayısı ve sigara içtiğiniz yıl sayısıyla birlikte artar. Herhangi bir yaşta terk edilmesi, akciğer kanseri geliştirme riskinizi önemli ölçüde azaltabilir.
İkinci el dumana maruz kalma. Sigara içmemenize rağmen, ikinci el dumana maruz kalırsanız akciğer kanseri riskiniz artar.
Radon gazı maruziyeti. Radon, sonuçta nefes aldığınız havanın bir parçası haline gelen toprak, kaya ve sudaki doğal uranyum parçalanmasıyla üretilir. Evler de dahil olmak üzere, herhangi bir binada güvenli olmayan radon seviyeleri birikebilir.
Asbest ve diğer kanserojenlere maruz kalma. Asbest ve kansere neden olduğu bilinen başka maddeler - örneğin arsenik, krom ve nikel - de işyerinde maruz kalma, özellikle sigara kullanıyorsanız, akciğer kanseri geliştirme riskinizi artırabilir.
Ailede akciğer kanseri öyküsü. Bir ebeveyni, kardeşi olan veya akciğer kanserli bir çocuğu olan insanlar, hastalık riski yüksektir.
Komplikasyonlar
Akciğer kanseri aşağıdaki gibi komplikasyonlara neden olabilir:

Nefes darlığı. Akciğer kanseri olan insanlar, kanser baş hava yollarını tıkamak için büyürse nefes darlığı yaşayabilirler. Akciğer kanseri akciğerlerin etrafında sıvı birikmesine neden olabilir; bu da etkilenen akciğerin solunduğunda tamamen şişmesini zorlaştırır.
Kan tükürme. Akciğer kanseri, solunum yolunda kanama yapabilir ve bu da öksürmeye neden olabilir (hemoptizi). Bazen kanama ağır olabilir. Kanamaları kontrol altına almak için tedaviler mevcuttur.
Ağrı. Akciğerin ya da vücudun başka bir bölgesine (örneğin bir kemik gibi) yayılmış olan gelişmiş akciğer kanseri ağrıya neden olabilir. Acı çekmesi durumunda doktorunuza söyleyin, çünkü ağrı kontrolü için birçok tedavi mevcuttur.
Göğüsteki sıvı (plevral efüzyon). Akciğer kanseri, göğüs boşluğundaki etkilenmiş akciğeri çevreleyen alanda (plevral boşluk) sıvının birikmesine neden olabilir.

Göğsünde biriken sıvı akciğerde tıkanıklığa neden olabilir. Akışı göğsünüzden boşaltmak ve plevral efüzyonun tekrar oluşma riskini azaltmak için tedaviler mevcuttur.

Kanser vücudun diğer bölgelerine yayılır (metastaz). Akciğer kanseri genellikle beyin ve kemikler gibi vücudun diğer bölgelerine yayılır (metastaz yapar).

Yayılan yayılma kanseri, hangi organın etkilendiğine bağlı olarak ağrı, mide bulantısı, baş ağrısı veya diğer bulgu ve belirtilere neden olabilir. Akciğer kanseri akciğerlerin ötesine geçtiğinde genellikle iyileştirilemez. İşaret ve belirtileri azaltmak ve daha uzun yaşamanıza yardımcı olmak için tedaviler mevcuttur.

önleme
Akciğer kanseri önlemenin kesin yolu yoktur, ancak şu durumlarda riskinizi azaltabilirsiniz:

Sigara içmeyin Hiç sigara içmediysen başlama. Akciğer kanseri için bu büyük risk faktöründen nasıl kaçınacağınızı anlayabilmeleri için çocuklarınızla sigara içmemeleri konusunda konuşın. Akran baskısına nasıl tepki vereceğini bildiklerinden, çocuklarınızla erken sigaranın tehlikeleri hakkında konuşmaya başlayın.
Sigara içmeyi bırak. Ţimdi sigara içmeyi kes Yıllarca sigara içmiş olsanız bile akciğer kanseri riskinizi azaltabilirsiniz. Sizden ayrılmanıza yardımcı olabilecek strateji ve sigara bırakma yardımları hakkında doktorunuzla konuşun. Seçenekler nikotin yerine koyma ürünleri, ilaçlar ve destek gruplarını içerir.
İkinci el dumanlardan kaçının. Eğer sigara içen biriyle çalışıyorsanız ya da çalışıyorsanız, ondan ayrılmaya çağırın. En azından kendisine dışarıda sigara içmesini isteyin. Barınak ve restoran gibi insanların sigara içtiği yerlerden kaçının ve sigara içilmeyen seçenekler araştırın.
Evinizi radon için test edin. Özellikle radonun bir problem olduğu bilinen bir bölgede yaşıyorsanız, evinizdeki radon seviyelerini kontrol ettirin. Evinizi daha güvenli yapmak için yüksek radon seviyeleri düzeltilebilir. Radon testi hakkında bilgi için, yerel halk sağlığı bölümünüze veya Amerikan Akciğer Birliği'nin yerel bir bölümüne başvurun.
Karsinojenlerden kaçının. İş yerindeki zehirli kimyasallara maruz kalmamak için kendinizi korumak için önlem alın. İşvereninizin önlemlerini takip edin. Örneğin, korunma için bir yüz maskesi verildiyse, daima giyin. Kendinizi iş yerinde korumak için neler yapabileceğinizi doktorunuza sorun. Sigara içerseniz, işyerindeki karsinojenlerden akciğer hasarı riski artar.
Meyve ve sebzelerle dolu bir diyet yeyin. Çeşitli meyve ve sebzelerle sağlıklı bir diyet seçin. Vitaminlerin ve besinlerin besin kaynakları en iyisidir. Zararlı olabilecekleri için, hap şeklinde çok miktarda vitamin almaktan kaçının. Örneğin, ağır sigara içenlerde akciğer kanseri riskini azaltmayı umut eden araştırmacılar kendilerine beta karoten takviyeleri verdi. Sonuçlar, takviyelerin aslında sigara içenlerde kanser riskini arttırdığını gösterdi.
Haftanın en günlerini egzersiz yapın. Eğer düzenli egzersiz yapmazsan yavaş başla. Haftanın en günlerini egzersinler.

serkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

serkan Kullanicisinin Son 5 Konusu
Baslik Kategori Son Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj
Faydalı nofollow linkler Webmaster Genel serkan 3 361 03-07-2021 02:11 PM
Çocuklarda sedef hastalığının tezahürü ve tedavisi Anne Ve Çocuk Dünyası serkan 0 589 07-13-2020 08:53 PM
Doktorlar selülitle mücadele etmenin en etkili... Kadın Sağlığı serkan 0 800 07-13-2020 08:47 PM
Üç askerin şehit olduğu Sakarya’daki patlamayla... Güncel Haberler serkan 0 890 07-10-2020 08:48 PM
Virüs insan ömrünü ne kadar kısaltıryor? Güncel Haberler serkan 1 622 04-27-2020 11:57 PM

Cevapla

Etiketler
akciğer kanseri, akciğer kanseri türleri, sigara, tedavi


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

(View-All Konu Okunma Sayisi : 1
serkan
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 12:35 PM.

Forum Yasal Uyarı

Kuruluş : 2013
2013 - "HayalSohbet Forum" her hakkı saklıdır.
HS-Forum - HAYALSOHBET iştirakidir.
Sohbet - Chat
YASAL UYARI : İçerik sağlayacı paylaşım sitelerinden biri olan hayal forum Adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K'nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. hayal forum hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler, Yöneticilerimiz ile iletişime geçilmesi yada iletişim formunu doldurulması halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde hayal forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş sağlanacaktır.Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0 RC 1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2021 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402