HayalSohbet Forum - Güncel Haber, Videolar, ve dahası!

sohbet odaları

Go Back   HayalSohbet Forum - Güncel Haber, Videolar, ve dahası! > HayalSohbet.Net ~Genel Kültür~ > Dünya Ülkeleri


Kullanıcı Tag Listesi


Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi Dubai - Birleşik Arap Emirlikleri
Cevaplar
0
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler
 
Görüntüleme
3263
Önceki Konu
önceki Konu

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 02-10-2014, 03:23 PM   #1
Üye
GiCiK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

HayalSohbet.Net - Türkiyenin Sohbet ve Paylaşım Platformu! www.hayalsohbet.net - irc.hayalsohbet.net
Üye No: 564
Üyelik tarihi: Feb 2014
Üye Grubu: Üye
Mesajlar: 1.920
Konular: 1131
Şube: Yurtdışı Şubesi
İlişki Durumu: İlişkisi Yok
Ruh Hali:  none
Tuttuğu Takım:

Level: 36 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Paylaşım: 88 / 884
Güç: 640 / 26805
Tecrübe: 39%

Teşekkürler: 42
221 Mesajına 236 Kere Teşekkür Edildi
REP Gücü : 13
REP Puanı : 100
REP Seviyesi : GiCiK will become famous soon enoughGiCiK will become famous soon enough
Standart Dubai - Birleşik Arap Emirlikleri
Bugünlerin en popüler mekanlarından biri muhakkak Dubai. Magazin programlarından, turizm acentalarına kadar bircok yerde Dubai ismini duymak mümkün. Neredeyse hiç uyumayan, tezatlarla dolu ve son derece kozmopolit bu şehri iyi anlamak için bir süre bu şehrin bir parçası olmak gerekiyor.

Ulke ve Şehir Bilgisi ve Genel Olarak Hayat

Dubai, birçok insanın bildiğinin aksine, bir ülke değil, Birleşik Arap Emirlikleri (United Arab Emirates) ‘nin 7 emirlik ya da eyaletinden bir tanesi. BAE’deki emirlikler kendi iç işlerinde bağımsız olmakla beraber, dış işlerinde, başkent Abu Dhabi’deki yönetime tabi. Yönetim şekli emirlik ve her yedi emirliğin emiri farklı ailelerden oluşuyor. Yaklaşık üç buçuk milyon nüfusa sahip BAE’nin bu küçük emirliğinin nüfusu ise sadece bir milyon. 1971 senesinde bağımsızlığını kazanan bu ülke, otuz küsür gibi kısa bir sürede gerçekten her alanda inanılmaz bir yol katetmiş. Bu gelişmenin en iyi gözlendiği emirlik ise kuşkusuz Dubai.

Otuz sene önce kelimenin tam anlamıyla bir çöl olan ve geçimini genel olarak ticaret ve balıkçılıkla sağlayan Dubai’nin bugün heryerinde uzun ve modern binalar görmek mümkün.
Yine bilinenin aksine, bugün şehrin geliri petrolden değil, ticaret ve turizmden sağlanıyor. Yüz seneden fazla petrol rezervine sahip başkent Abu Dhabi’ye kıyasla, Dubai’nin petrol rezervleri tükenmiş durumda. Bu gerçeğin farkında olan Dubai yöneticileri de, çok önceden bu durumu gidermek için çalışmalara başlamışlar ve serbest bölge konseptini ve turizmi ön plana çıkaracak çalışmalara girişmişler. Örneğin şehrin en batısında yer alan “Jebel Ali” serbest bölgesi, dünyanın en büyük serbest bölgelerinden bir tanesi ve şehrin gelirine önemli katkısı olan bir bölge. Dünyanın en büyük insan yapımı serbest bölge limanı olma özelliğine de sahip olan bu bölge, yöneticilerin vizyonunu da en iyi gösteren örneklerden bir tanesi. Aynı şekilde turizmde de ciddi yatırımlar mevcut. Bunlardan en önemlisi, bugün dünyadaki ilk ve tek yedi yıldızlı otel olan ve ultra-lux olarak inşa edilen “Burj Al Arab” yani Arap Kalesi adındaki otel. Dubai trafik plakalarında da görülebilecek bu otel Dubai’nin simgesi olmuş durumda. En ucuz odanın 800 Euro’dan başladığı bu otelin kral dairesinde bir gece geçirebilmek için ise 25.000 Euro’yu gözden çıkarmanız gerekecek, tabi şanslı iseniz zira otelin rezervasyonlarının bir sene boyunca dolu olduğu söyleniyor. Eğer sadece görmek ile yetiniriz diyorsanız, o zaman da 40 Euro ödemeniz gerekiyor. Dubai’de dört ve beş yıldızlı birçok başka otel de mevcut. Yoğun ilgi gösterilen fuar zamanlarında, bu otellerde bile yer bulmak mümkün olmayabiliyor, dolayısıyla Dubai’yi ziyaret edeceklerin, önceden programlarını belirlemelerinde fayda var.

Çok ciddi bir şehir planlamasına sahip bu “çöl” şehrin bugün alabildiğince yeşil alan ve ağaç ile kaplı olmasını görmek, insanı ister istemez Türkiye gibi yeşil cenneti bir memleketin geldiği içler acısı durumu düşündürüyor.

Ticaret

Uç buçuk milyon nüfusa sahip BAE’nin lokal nüfusu yaklaşık bir milyon. Yani ülkede, nüfusunun iki buçuk katı kadar yabancı nüfus mevcut. Bu açıdan, BAE dünyada tek örnek. Bu kadar çok yabancı çalışan olunca da doğal olarak çok detaylı bir çalışma yasası mevcut. Yabancı sermayeyi de çekebilmek için, şirket kurmak ve işçi çalıştırabilmek önündeki neredeyse tüm bürokratik engeller kaldırılmış durumda. Çalışma izinleri, iki hafta kadar kısa bir sürede çıkabiliyor.

Dubai’yi, yabancı yatırımcılara cazip kılan belki de en önemli konulardan bir tanesi de şüphesiz vergi sisteminin olmaması. Fatura defteri, yazar kasa gibi ticaretin olmazsa olmazı gibi görünen faktörler, Dubai’de zorunlu değil ama şirketler bunları kendi hesapları için yine de kullanıyor. Bahsi geçen tek vergi, serbest bölgelerden Dubai şehrinin içine sokulacak ürünler için devlete ödenmesi gereken yüzde beşlik bir tüketim vergisi. Eğer ürünler şehir içinden tekrar dış bir ülkeye gönderilecekse yani “re-export” edilecekse, bu yüzde beşlik vergiyi geri almak da mümkün.

Vergi sisteminin yanında, Dubai’de bilindik anlamıyla sosyal sigorta sistemi de mevcut olmadığından, çalışan işçiler için devlete ödenecek aylık bir ödeme söz konusu değil. Birçok insan için inanılacak gibi olmayan bu sistem gerçekten de mevcut ve tıkır tıkır işliyor. Peki bu halde Dubai ve Dubai’li nereden para kazanıyor? Belki de bu ülkeye yatırım yapacak bilhassa küçük ve orta boylu şirketlerin gözden kaçırdığı bu önemli husus, bu şirketlerin ileride Dubai’deki girişimlerini kapatmalarının da sebebi olabiliyor.

Dubai ve BAE’de sponsorluk sistemi mevcut. Yani bir işletme Dubai içinde yatırım yapıp bir şirket kuracaksa, resmi olarak en az yüzde ellibir hisse ile bir lokal Arap ortak bulmak zorunda. Bu ortak ile anlaşma durumuna göre ya gerçekten belirli bir yüzde ile bu ortak ile ortaklık kurulabilir, ya da ortağa senelik olarak belirli bir sponsorluk ücreti ödeyerek şirket işlerine karışmaması sağlanabilir. Her harukalde, kağıt üzerinde ve noter huzurunda, gerçek ortaklık yapısının belgelenmesi gerekiyor. Bu sistem ile Dubai insanının oturduğu yerde kazanması sağlanmış. Dolayısıyla birçok Dubai’li, yüksek maaşlarla çeşitli şirketlerde çalışırken, bir yandan da sponsorluktan gelir sağlıyor.

Yabancı yatırımcılar sayesinde Dubai insanı kazanırken, Dubai devleti de çeşitli harçlar sayesinde ciddi bir gelir kapısı edinmiş. Şirket kurarken ve lisansını senelik olarak yenilerken, işçiler için çalışma izni ve sağlık kartı çıkarırken, ve buna benzer belkı de onlarca sebepten dolayı, senelik olarak devlete harç ödemek gerekiyor. Küçük işletmeler için bu bedeller bazen vergi ödemekten daha ağır olabiliyor. İyi kazancı olan büyük işletmeler için ise vergi ödememenin yanında bu tür harcamalar çok küçük kalıyor.

Çalışma Hayatı

Yabancı nüfus, beyaz yakalılar, tüccarlar ve işçiler olarak üçe ayrılabilir. Bu gruplar arasında en zor koşullarda çalışanlar şüphesiz işçi kesimi. Genelde Yakın Doğu’dan (Bangladeş, Afganistan, Pakistan vs) getirilen işçiler çok ucuz maaşlara, çok zor koşullar altında yaşamak zorunda.

Yönetici olarak çalışan kesim genel olarak Amerikalı, Avrupalı ya da lokal Araplardan oluşmakta. Bu kesim, çok ciddi imkanlar ile çalışmakta olduğundan, Dubai’nin kaymağını da yiyen kesim olarak gösterilebilir. Çeşitli iş alanlarında çalışan diğer beyaz yaka kesimin çalışma şartları ise vasattan çok iyiye doğru gösterilebilir. Yalnız burada bir parantez açmakta fayda var. Dubai, dünyadan birçok insanın yaşamak istediği bir mekan olduğu için, maaşlı bir iş bulmak çok kolay olmayabileceği gibi, verilen maaşlar da çok tatmin edici olmayabilir. Örneğin bilişim alanında çok ileride olan Dubai’nin bu sektördeki birçok çalışanı Hindistan’lı. Bunun sebebi de Hint’li bilişimcilerin yoğunluğu, ve diğer meslekdaşlarına göre daha ağır şartlarda ve daha az maaşa çalışabilmeleri. Somut bir örnek vermek gerekirse, iyi bir programcının Dubai’de alabileceği maaş ortalama 1000 ile 2000 Dolar arası. Dubai’deki yaşam standardlarının yüksek olması fiyatlara da yansıdığından, bu maaş, çocuklu bir aile için bazen sadece kirayı ve temel yaşam masraflarını karşılayabilecek nitelikte olabilir.


GiCiK isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

GiCiK Kullanicisinin Son 5 Konusu
Baslik Kategori Son Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj
Günde 1.5 litre su içip 2.5 kilo verebilirsin… Bakım ve Guzellik GiCiK 0 11227 04-22-2014 12:48 PM
Sık yıkanan saç daha fazla dökülüyor Bakım ve Guzellik GiCiK 0 7419 04-22-2014 12:44 PM
Koyu renk ruj ne zaman sürülür? Bakım ve Guzellik aminaz 1 7948 04-22-2014 12:41 PM
El Titremesi Neyin Belirtisidir ? Genel Sağlık jendavis 1 7299 04-13-2014 04:26 PM
Sevgiliye Romantik Aşk Sözleri Aşk ve Sevgi aaryansb 4 9355 04-13-2014 03:13 PM

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

(View-All Konu Okunma Sayisi : 2
GiCiK, serkan
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 04:53 PM.

Forum Yasal Uyarı

Kuruluş : 2013
2013 - "HayalSohbet Forum" her hakkı saklıdır.
HS-Forum - HAYALSOHBET iştirakidir.
Sohbet - Chat
YASAL UYARI : İçerik sağlayacı paylaşım sitelerinden biri olan hayal forum Adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K'nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. hayal forum hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler, Yöneticilerimiz ile iletişime geçilmesi yada iletişim formunu doldurulması halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde hayal forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş sağlanacaktır.Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0 RC 1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407