HayalSohbet Forum - Güncel Haber, Videolar, ve dahası!

sohbet odaları

Go Back   HayalSohbet Forum - Güncel Haber, Videolar, ve dahası! > HayalSohbetCom ~Webmaster~ > Webmaster Genel


Kullanıcı Tag Listesi


Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi (SEO) Google’da Üst Sıralara Çıkmak ve Orada Kalabilmenin Yolu
Cevaplar
0
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler
 
Görüntüleme
2270
Önceki Konu
önceki Konu

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 02-14-2014, 09:16 PM   #1
Hiper Aktif ÜYe
düŞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

HayalSohbet.Net - Türkiyenin Sohbet ve Paylaşım Platformu! www.hayalsohbet.net - irc.hayalsohbet.net
Üye No: 554
Üyelik tarihi: Jan 2014
Üye Grubu: Üye
Mesajlar: 430
Konular: 226
Şube: Ankara Şubesi
İlişki Durumu: İlişkisi Yok
Ruh Hali:  Melek Gibi
Tuttuğu Takım:

Level: 19 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Paylaşım: 0 / 456
Güç: 143 / 13863
Tecrübe: 26%

Teşekkürler: 281
30 Mesajına 31 Kere Teşekkür Edildi
REP Gücü : 11
REP Puanı : 30
REP Seviyesi : düŞ is on a distinguished road
dikkat (SEO) Google’da Üst Sıralara Çıkmak ve Orada Kalabilmenin Yolu


Konuya giriş yapmadan önce sade bir anlatım kullanmaya çalışarak, ilk önce yaygın olarak kullanılan SEO deyimlerinden bahsetmek istiyorum.

Terimler
SEO: İngilizce “Arama Motoru Optimizasyonu” tanımının Türkçeye kısaltılarak çevrilmiş halidir.
PR: İngilizce PageRank tanımının kısaltılmış halidir.
PageRank: Google’ın sayfaları sıralamak için kullandığı bir teknolojik sistemdir. Google’a göre; şayet bir webmaster herhangi bir siteye link verirse, demek ki o site iyidir. İyi olmayan bir siteye kim neden link verir ki?” Bu mantık içerisinde işleyen Google, sitelere belirli değerler verir ve bu değerlere de PageRank denir.
PageRank Güncellemesi: Google’ın 3 ayda bir sitelerin PageRank değerini güncellemesidir.
Backlink: Başka sitelerden alınan referans linklere “backlink” denir.
Metatag: İnternet sitesini arama motorlarına tanıtan, kısa bir koddur.
Sandbox: Oldukça sık sorulan bir sorudur ve kısaca Google’ı aldatarak üst sıralarda yer almak için aşırı oranda link değişimi yapanlara verilen cezadır. Ayrıca Google’ı aldatmak için Spam adı verilen teknikleri uygulamaya çalışanlara verilen geçici cezalara da sandbox denir. Verilen “Sandbox” cezası sonucu site sahibinin Google’da aranan kelimeler üzerinden aldığı hit sayısında büyük zarar uğraması söz konusudur. Herhangi bir anahtar kelime öbeğinde 1. sırada çıkan bir site, çok hızlı bir şekilde 10. sıraya gerileyebilir.
Google Ban: Google’ın tüm sayfa indexlerinizi silmesi ve hiçbir sayfanızın Google tarafından gösterilmemesidir.
DMOZ: Dünyanın en büyük dizini olması nedeniyle herkesin eklenmek istediği bir dizindir. Google’ın çok büyük derecede önemsemesi nedeniyle tüm webmasterlar eklenmeye çalışsa da, DMOZ yalnızca kaliteli siteleri ekler.
Genel olarak terimleri anlattıktan sonra SEO ayarlarına geçmeden önce ilk olarak, bir site nasıl yapılır bunu açıklayalım.
3 Adımda İnternet Sitesi Nasıl Kurulur?
1) SEO yapabilmeniz için öncelikle bir internet siteniz olmalı. Bir internet sitesi içinse, ilk olarak domain ve hosting servisine ihtiyacınız vardır.
Domain: Google.com gibi internet sitesi adreslerine “domain” denir.
Hosting: Tüm web siteleri birer dosya olduğu için bu dosyaların sürekli olarak yayınlanacağı bir bilgisayara ihtiyaç vardır. Bir web sitesine 365 gün 24 saat ulaşılabilmesi için, dosyanın her zaman yayınlanacağı güçlü sistemli bir bilgisayara ihtiyaç vardır. Bu bilgisayarlar “server” adı verilir ve bu bilgisayarlardan satın aldığınız paketlere de hosting denmektedir. Bu konuda detaylı anlatım için hostin nedir makalesine bakınız.
2) Bir web siteniz yok ancak domain ve hosting için para ödemek istemiyorsunuz. Pekala, sorun değil. Ücretsiz ve Türkçe bir siteyi Blogger.com üzerinden açarak, arzu ettiğiniz şekilde içeriğini düzenleyebilirsiniz. Resimli anlatım için buraya bakınız. Yeterli bütçeniz varsa da, hostmonster üzerinden kendiniz için en uygun hosting paketi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
3) Blog oluşturarak web sitenizi oluşturmak ve SEO’ya başlamak için ilk adımı atın. Eğer Blogger kullanmayı bilmiyorsanız bu da bir sorun teşkil etmiyor çünkü blogger-destek,blogspot.com adresinden blogunuzu nasıl kullanacağınızı öğrenmeniz mümkün.
İlk Adım ve SEO

Web sitenizde hazır olduğuna göre artık SEO yapmaya başlayabilirsiniz. Bunun için öncelikle aklınızdan bir plan yapın ve sitenizin temel içeriğini şekillendirin. Sonra yapmanız gereken, sitenizin içeriğine uygun makaleler yazmak.
Uygulayacağınız teknikleri belirleyin
a) Backlink İnşaası (Link Değişimi)
PageRank mantığına göre düşünüldüğünde link verilen siteler güzel olduğu için sitenize bir backlink kaynağı oluşturun. Özellikle r10.net gibi webmaster forumları, link değişimi için size büyük bir yarar sağlayacaktır. Eğer yeni bir siteyseniz hemen hemen her site ile link değişiminde bulunun ancak oturmuş bir siteniz varsa bu konuda seçici olmanızda büyük yarar var. Benzer içeriğe sahip olan ya da PR değeri sizden yüksek siteleri tercih etmeye çalışın.
Dikkat etmeniz gereken en önemli konu, karşılıklı link değişimi yapmamaktadır. Google bunu algılayabilecek kadar zekidir ve size birkaç günlük sürecek bir mutluluk tatdırdığı gibi, çok kısa süre içerisinde de hayatın acı gerçekleri ile bizzat yüzyüze gelmenizi sağlayacağından emin olabilirsiniz.
Bu konuda çapraz değişim ideal yöntemdir. Sitelerin karşılıksız olarak faydalandığı çaprak değişim, bir sitenin diğerine ve o sitenin de bir başka siteye link vermesiyle sağlanır. Bu şekilde karşılıksız olarak yararlanılan link değişimleri, kaliteli link değişimi olarak adlandırılır. Bu konuda limitlerinizi bilmeniz gerektiğini de unutmayın ve aşağıdaki linkten daha detaylı bilgiye ulaşarak sınırları öğrenebilirsiniz.
b) Dizinlere Ekleme Yolu ve Backlink Oluşturma
backlink açısından çok önemli olan sitenizi dizinlere ekleme, çoğu zaman karşılıksız olarak yapılır ki bun backlinkler en değerli backlinkleri oluşturmaktadır. Dizin denince akla ilk gelen DMOZ olduğu için sizin de ilk yapmanız gereken DMOZ’a eklenmeye çalışmak. Siteniz gerçekten özgün bir içeriğe sahipse, dizin yönergelerini uygun bir şekilde doldurarak eklenebilirsiniz.
Nitelikli Backlink Nedir ve Nasıl Olmalıdır?

En kaliteli backlink, karşılıksız olarak link verilmesidir. Sizin dahi karşılıklı olarak yapılan bir link değişimini kolayca anlayabilirsiniz.
Doğrudan karşılıklı link değişimi
Çapraz link değişimi
Link kodlarını verirken mikroformatlar ile süslenmeleri oldukça önemlidir. Mikroformatlar(XFN örneğinde olduğu gibi) ile ilgili makalelerimi blogum üzerinden ya da r10.net’ten inceleyebilirsiniz.
c) Orijinal İçerik
Google’ın bir içeriğin orijinal olup olmadığını anlaması, adeta çocuk oyuncağıdır. Meşhur Google Algoritması, ilgili sitenin içeriğinin kopyala yapıştır olup olmadığını hemen anlayabilir. Bildiğiniz konular ile ilgili makaleler yazın ve kopyala yapıştır yaparak Google’da üst sıralarda yer almak gibi bir hayali kovalamayın. Tıpkı benim bu makaleleri yazmaktan herhangi bir çıkarım olmadan yalnızca size faydalı bir içerik sunmaya çalışmam gibi, siz de insanlar için yararlı bir içerik oluşturduğunuzda Google sitenize değer vererek zaten onu üst sıralara taşıyacaktır.
d) Metatag SEO ilişkisi
Bazılarına göre Metataglar SEO’nun en temel ve gerekli ayağı olmasına rağmen SEO ile ilgilendiğim süre boyunca edindiğim bilgilerden çıkarttığım sonuç, Metatagların çok büyük etkisi olmadığıdır. Benim için yararlı olarak adlandırılabilinecek tek metatag; Description’dır.
Daha ayrıntılı bir şekilde metatag ile ilgili bilgi edinmek için r10.net sitesindeki ilgili makalelerimi okuyabilirsiniz.
4) Sayfa içindeki SEO İşlemleri
Bu bölüm yeni başlayanlar için tasarım bilgisi noksanlığından biraz karmaşık gelebilir.
Google her zaman en yeni teknolojiyi sevdiği için CSS’ye adeta aşıktır. Eski stil site içi düzenin temel kaynağı olan tabloları sevmeyen Google Bot, eski tip tasarımla kodlanmış sitelere SEO uygulamadan önce CSS’ye geçmenizi ister.
5) Resim ve Flash tabanlı içerikler
Hareketli bir öge olması nedeniyle Flash, insanların tasarım açısında hoşuna giden bir alandır. Bu aşamada unutmayın ki, görseller yalnızca insanlar için tasarlanır. Google Bot’un sitenizde çok güzel görünen ve tüm insanlar tarafından beğenilen Flash içeriği okuyamayacağı ve içerisinde yazanları tanımlayamayacağından, SEO açısından Flash içerik kullanmak pek de akıllıca bir hareket değildir.
Profesyonelce yönetilen uygulamalar ile tamamı Flash olarak kodlanan zengin içerikli bir site dahi, satitik HTML ya da dinamik ASP/PHP gibi bir içerikle kıyaslandığında son derece zayıf bir rakip olacaktır. Bunun için Full Flash ya da Full Resim gibi içerikleri kodlamamaya çalışın. Görsellik güzel bir şey olsa da, sitenize girerek bu içeriği beğenecek insan olmadıktan sonra herhangi bir müşteri kitlesi yaratmanız da mümkün olamaz.
Makaleme, gecenin geç saatleri olması ve çok uykumun gelmesi nedeniyle burada son noktayı koyuyorum. SEO’yu profesyonel anlamda uygulayanlar için çok yakında bir makale daha yazacağım. Arzum şudur ki; backlink ve link değişiminin ne demek olduğunu öğrenen herkes, ortalıkta SEO yapıyorum diye dolaşmasın. Risk potansiyeli oldukça yüksek ve zor bir iş olan SEO, gelirinizi katlayabilir ya da tam tersine herşeyinizden olmanızı sağlayabilir.
Tüm bu sebeplerden ötürü, eğer bir SEO uzmanı ile çalışmayı düşünüyorsanız öncelik kişinin bilgi seviyesini ölçmenizde yarar var. Ben seo konusunda uzman olarak gördüğüm orçun oruç aykaç’ın seo kitabını almanızı öneririm.

düŞ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

düŞ Kullanicisinin Son 5 Konusu
Baslik Kategori Son Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj
Hacker dersleri 1-2 Webmaster Programları düŞ 1 7743 04-01-2014 05:03 AM
Telnet komutları HayalSohbet.Net Özel düŞ 0 3263 04-01-2014 04:36 AM
Telnete nasıl girerim Genel Paylaşım düŞ 0 4067 04-01-2014 04:29 AM
En güzel forum siteleri Duyurular düŞ 1 3206 03-30-2014 05:41 AM
Bedava sohbet odaları HayalSohbet.Net Özel düŞ 2 3121 03-30-2014 05:33 AM

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

(View-All Konu Okunma Sayisi : 3
düŞ, onlineparaci, serkan
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 05:55 AM.

Forum Yasal Uyarı

Kuruluş : 2013
2013 - "HayalSohbet Forum" her hakkı saklıdır.
HS-Forum - HAYALSOHBET iştirakidir.
Sohbet - Chat
YASAL UYARI : İçerik sağlayacı paylaşım sitelerinden biri olan hayal forum Adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K'nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. hayal forum hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler, Yöneticilerimiz ile iletişime geçilmesi yada iletişim formunu doldurulması halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde hayal forum yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş sağlanacaktır.Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0 RC 1
User Alert System provided by Advanced User Tagging v3.1.0 (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2024 DragonByte Technologies Ltd. Runs best on HiVelocity Hosting.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407